01.02.2013

Kilka prawd o Nauce Języka


Znacie Naukę Języka? Wiele osób jej nie lubi, są tacy, których trochę przeraża, część myśli, że jest niewdzięczna i zbyt skomplikowana. Tymczasem jest to niesprawiedliwa ocena, najczęściej myślą tak tacy, którzy albo nigdy tak naprawdę jej dobrze nie poznali, albo poznali ją ze złej strony, bo przecież nie ma ideałów. Warto pozbyć się uprzedzeń i poznać ją bliżej. 


Oto kilka prawd o Nauce Języka:

1. Nauka Języka lubi porządekdobry plan działania, uporządkowane miejsce pracy, porządek w notatkach – to lubi i tego potrzebuje, aby się skupić i działać w pełni efektywnie. Lubi wiedzieć, co ją czeka i mieć jasno określoną strategię, w przeciwnym razie jest trochę zagubiona i zdezorientowana.

2. Nauka Języka nie lubi ograniczeń – lubi uporządkowanie, ale nienawidzi ograniczeń. Plan jest jej drogowskazem, ale często go zmienia w zależności od potrzeb i sytuacji. Korzysta z wielu metod, robi to, na co ma ochotę i nie lubi, gdy ktoś jej mówi, że coś nie jest dla niej. Wszystko musi wypróbować na sobie.

3. Nauka Języka nie lubi stereotypów – jest otwarta na nowe znajomości, nigdy nie ocenia ze względu na płeć, wiek czy doświadczenia. Myślisz, że jesteś za stary, nie masz talentu, jesteś nieśmiały i dlatego Cię nie polubi? Nic bardziej błędnego – dla niej stereotypy to bzdura i lubi obalać wszelkie mity.

4. Nauka Języka lubi być lubiana – wprawdzie jest dobrze nastawiona do wszystkich, jednak jej uczucia nie są bezwarunkowe. Gdy ktoś nie robi nic, by choć trochę ją polubić albo otwarcie okazuje jej niechęć, nigdy nie odczuje tego, jaka potrafi być oddana, co więcej – może poznać jej ciemną stronę. 

5. Nauka Języka ma przyjaciółkę Motywację – tak, to wielka przyjaźń. Są nierozłączne od kołyski. Nigdzie nie ruszają się bez siebie, bo Nauka Języka bez Motywacji po prostu nie jest sobą, co więcej – mówi, że nie może bez niej żyć. Chcesz dogadać się z Nauką Języka? Musisz walczyć o Motywację.

6. Nauka Języka ma swoje nawyki – jedni piją kawę, drudzy palą papierosy, jeszcze inni nie mogą funkcjonować bez kubka jogurtu, ona natomiast uwielbia poznawać nowe słówka, oglądać filmy, zgłębiać gramatykę, czytać książki, pisać teksty. Najlepiej ciągle, codziennie, jak najczęściej – ot, takie jej małe uzależnienie.

7. Nauka Języka jest bardzo wdzięczna – jeśli ją polubisz choć trochę, uszanujesz to, że lubi porządek, zaakceptujesz jej nawyki i polubisz Motywację, ona odda Ci całe swoje serce. Da Ci wiele, okaże swą wdzięczność, możliwe nawet, że ją pokochasz. Taka już jest – ma wiele czaru, po prostu musisz ją lepiej poznać, a nie da się ukryć, że warto.Wpis oczywiście z przymrużeniem oka ;)Chciałam także przypomnieć o prośbie z ostatniego postu. Jeśli ktoś z Was choć przez chwilę zastanawiał się nad przysłaniem mi maila, ale zrezygnował po pierwszym zdaniu (ja często tak robię ;)), to niech spróbuje jeszcze raz i napisze choć dwa zdania. Każda opinia może być przydatna dla wszystkich zagubionych na językowej drodze. E-book będzie do pobrania za darmo, a przy każdej opinii znajdą się Wasze adresy blogów, nazwiska, cokolwiek chcecie :)

Miłego weekendu!

7 komentarzy:

 1. Ciekawe przedstawienie nauki:) Aż się uśmiechnęłam:) Jestem u Ciebie po raz pierwszy:) Właśnie wybieram się na małą wycieczkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wycieczka się podobała :) i zapraszam ponownie!

   Usuń
 2. Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że odkryłam Twojego bloga :D Już dawno nie dostałam takiego kopa do nauki, zwłaszcza podoba mi się punkt 3 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoje słowa to miód na moje serce - dziękuję, jest mi bardzo miło :)

   Usuń
 3. Świetna metafora. Chyba się zaprzyjaźnię z tą panią ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, warto :) Ja muszę trochę popracować nad naszą przyjaźnią, bo ostatnio trochę ją zaniedbałam. Ale ona zawsze mnie przyjmie z otwartymi ramionami ;)

   Usuń
 4. Bardzo ważne jest nastawienie. Im chętniej chcemy się nauczyć języka i nie jesteśmy do tego czymś przymuszeni, tym lepiej będziemy wiedzę przyjmować, dzięki czemu efektywność takiej nauki wzrasta.

  OdpowiedzUsuń