Przejdź do głównej zawartości

Kilka prawd o Nauce Języka


Znacie Naukę Języka? Wiele osób jej nie lubi, są tacy, których trochę przeraża, część myśli, że jest niewdzięczna i zbyt skomplikowana. Tymczasem jest to niesprawiedliwa ocena, najczęściej myślą tak tacy, którzy albo nigdy tak naprawdę jej dobrze nie poznali, albo poznali ją ze złej strony, bo przecież nie ma ideałów. Warto pozbyć się uprzedzeń i poznać ją bliżej. 


Oto kilka prawd o Nauce Języka:

1. Nauka Języka lubi porządekdobry plan działania, uporządkowane miejsce pracy, porządek w notatkach – to lubi i tego potrzebuje, aby się skupić i działać w pełni efektywnie. Lubi wiedzieć, co ją czeka i mieć jasno określoną strategię, w przeciwnym razie jest trochę zagubiona i zdezorientowana.

2. Nauka Języka nie lubi ograniczeń – lubi uporządkowanie, ale nienawidzi ograniczeń. Plan jest jej drogowskazem, ale często go zmienia w zależności od potrzeb i sytuacji. Korzysta z wielu metod, robi to, na co ma ochotę i nie lubi, gdy ktoś jej mówi, że coś nie jest dla niej. Wszystko musi wypróbować na sobie.

3. Nauka Języka nie lubi stereotypów – jest otwarta na nowe znajomości, nigdy nie ocenia ze względu na płeć, wiek czy doświadczenia. Myślisz, że jesteś za stary, nie masz talentu, jesteś nieśmiały i dlatego Cię nie polubi? Nic bardziej błędnego – dla niej stereotypy to bzdura i lubi obalać wszelkie mity.

4. Nauka Języka lubi być lubiana – wprawdzie jest dobrze nastawiona do wszystkich, jednak jej uczucia nie są bezwarunkowe. Gdy ktoś nie robi nic, by choć trochę ją polubić albo otwarcie okazuje jej niechęć, nigdy nie odczuje tego, jaka potrafi być oddana, co więcej – może poznać jej ciemną stronę. 

5. Nauka Języka ma przyjaciółkę Motywację – tak, to wielka przyjaźń. Są nierozłączne od kołyski. Nigdzie nie ruszają się bez siebie, bo Nauka Języka bez Motywacji po prostu nie jest sobą, co więcej – mówi, że nie może bez niej żyć. Chcesz dogadać się z Nauką Języka? Musisz walczyć o Motywację.

6. Nauka Języka ma swoje nawyki – jedni piją kawę, drudzy palą papierosy, jeszcze inni nie mogą funkcjonować bez kubka jogurtu, ona natomiast uwielbia poznawać nowe słówka, oglądać filmy, zgłębiać gramatykę, czytać książki, pisać teksty. Najlepiej ciągle, codziennie, jak najczęściej – ot, takie jej małe uzależnienie.

7. Nauka Języka jest bardzo wdzięczna – jeśli ją polubisz choć trochę, uszanujesz to, że lubi porządek, zaakceptujesz jej nawyki i polubisz Motywację, ona odda Ci całe swoje serce. Da Ci wiele, okaże swą wdzięczność, możliwe nawet, że ją pokochasz. Taka już jest – ma wiele czaru, po prostu musisz ją lepiej poznać, a nie da się ukryć, że warto.



Wpis oczywiście z przymrużeniem oka ;)

Miłego weekendu!

Komentarze

  1. Ciekawe przedstawienie nauki:) Aż się uśmiechnęłam:) Jestem u Ciebie po raz pierwszy:) Właśnie wybieram się na małą wycieczkę:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że wycieczka się podobała :) i zapraszam ponownie!

      Usuń
  2. Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że odkryłam Twojego bloga :D Już dawno nie dostałam takiego kopa do nauki, zwłaszcza podoba mi się punkt 3 :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twoje słowa to miód na moje serce - dziękuję, jest mi bardzo miło :)

      Usuń
  3. Świetna metafora. Chyba się zaprzyjaźnię z tą panią ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, warto :) Ja muszę trochę popracować nad naszą przyjaźnią, bo ostatnio trochę ją zaniedbałam. Ale ona zawsze mnie przyjmie z otwartymi ramionami ;)

      Usuń
  4. Bardzo ważne jest nastawienie. Im chętniej chcemy się nauczyć języka i nie jesteśmy do tego czymś przymuszeni, tym lepiej będziemy wiedzę przyjmować, dzięki czemu efektywność takiej nauki wzrasta.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Najpiękniejszy język świata

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Mimo to dyskutuje się i to bardzo często. Fakt, że opinie o tym, co piękne czy brzydkie są subiektywne, zupełnie nie przeszkadza w ich wyrażaniu i dyskutowaniu o tym. I jeśli mówimy o języku, filmie czy koniu, a nie czyimś nosie czy dziecku, nic złego w tym nie ma, a może być nawet ciekawie. źródło Konkursy i rankingi piękności organizowane są od lat, i mimo że nie każdy zgadza się z ich wynikami, są osoby, które w ogólnej opinii uznawane są za piękne. Podobnie jest z językami. Mówi się o językach melodyjnych, romantycznych, twardych. Wiele osób za najseksowniejszy język uważa francuski, który określany jest nawet językiem miłości. Wielu miłośników ma też brzmienie języka hiszpańskiego. Też należę do tej grupy. Na pewno duży wpływ na postrzeganie języka ma stosunek do kraju, w którym się nim mówi i ludzi, którzy go zamieszkują. Jedna podróż czy jedno spotkanie może zmienić opinię o języku o 100%. Ciekawa jestem, czy też tak bardzo

Jaki to język? – język turecki

Inny niż większość języków europejskich. J ęzyk, wokół którego krąży wiele mitów.   Wywodzi się z Azji Środkowej, ale swoim wpływem objął całe Bałkany. Turecki. O tym języku opowie Gosia – autorka bloga Rodzynki Sułtańskie – która przygotowała przepełniony praktycznymi informacjami i wieloma ciekawostkami tekst. Zapraszam!  Wybieracie się na wakacje do Turcji i zastanawiacie się, czy warto zacząć się uczyć arabskiego alfabetu, bo przecież to kraj muzułmański, a po angielsku nie mówi nikt? Spokojnie.  Wbrew częstej opinii, w Turcji nie używa się arabskiego alfabetu, a sam turecki ma z arabskim niewiele wspólnego. A robiąc zakupy na bazarze,  dogadasz się za pomocą 5, no, może 10 słów.  Zapraszam na krótki opis języka: co ma wspólnego z węgierskim, a jakie tureckie słowa funkcjonują w języku polskim? A na końcu, mini-survival: pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zwiedzać Stambuł albo nadmorskie kurorty.  Hagia Sophia Podstawowe informacje 1. Grupa języko

Jaki to język? – język serbski

Dzisiaj mam dla Was tekst miłośniczki języka serbskiego, którą miałam przyjemność poznać osobiście. Opowie Wam z pasją i charakterystycznym dla siebie urokiem o tym pięknym języku słowiańskim. Monika studiuje filologię słowiańską i choć serbski to jej największa miłość, zdradza go czasem z bułgarskim. O Bułgarii (i nie tylko) pisze na blogu Bułgaria, naturalnie! 1. Podstawowe informacje Krótko, zwięźle i na temat: serbski to język zaliczający się do grupy języków południowosłowiańskich wraz z chorwackim, czarnogórskim, bośniackim (to wersja poprawna politycznie, tak naprawdę to wszystko jeden język, ale jak rozpadła się Jugosławia, wszyscy zapragnęli mieć własną mowę), słoweńskim, macedońskim i bułgarskim. (Wielu, a właściwie prawie wszyscy Bułgarzy powiedzą, że nie istnieje macedoński, bo to dialekt bułgarskiego, ale nie wierzcie im ślepo. Coś w tym jest, bo gramatykę ma w większości taką samą jak bułgarski, ale leksyka jest już mocno serbska). Mówi się nim oczywiście