10.11.2012

Jak poradzić sobie z brakiem czasu na naukę?


Znalezienie wolnego czasu na naukę pozostaje jednym z największych problemów przy nauce języka. Dodanie do swojego harmonogramu dnia nowych obowiązków wydaje się niemożliwe, a przecież musimy mieć jeszcze czas na relaks, odpoczynek, rodzinę. Jak znaleźć czas na naukę języka, która przecież wymaga wiele pracy i zaangażowania?


Nie oszukujmy się, czasu nie da się pomnożyć, jeśli więc pracujemy od 8 do 16, potem godzinę spędzamy w korkach, wracamy o 17, przygotowujemy posiłek, jemy, sprzątamy i o 19 zmęczeni zasiadamy przed telewizorem czy komputerem, to trudno, żebyśmy się jeszcze uczyli. Jedynym wyjściem jest reorganizacja czasu. Nie możemy wpłynąć na ilość czasu, który mamy, ale możemy tak sobie go zorganizować, aby mieć czas na wszystko. 

Nawet, jeśli wydaje nam się, że w naszym przypadku nie jest możliwe, aby w inny sposób zorganizować czas, prawda jest taka, że zawsze się da. Po prostu musimy wpisać naukę języka w nasz tryb życia i z czasem stanie się ona jego naturalnym elementem. Tak jest ze wszystkim – uprawianiem sportu, zdrowym odżywianiem czy choćby częstszymi spotkaniami  z przyjaciółmi. Początkowo znalezienie na to czasu wydaje się nierealne, kiedy jednak zaczniemy to wprowadzać do swojego życia, stanie się to jego nieodłącznym elementem.


Jak więc zorganizować sobie czas?

Według mnie najlepszym sposobem na to jest stworzenie planu. Odpowiedni plan, napisany z głową, pozwoli nam na uporządkowanie wszystkich obowiązków, zorientowanie się w swojej sytuacji czasowej, obiektywne spojrzenie na to, jak dysponujemy czasem i czy zdarza się nam go marnować. Planując, skupiamy się na wydzielonych zadaniach i nie musimy się martwić o inne rzeczy, bo wszystko, co ważne, jest uwzględnione w planie. Wydaje mi się również, że bez planu łatwiej nam odkładać coś na później, plan jest natomiast formą mobilizacji, motywuje nas. 

Przy sporządzaniu planu warto pamiętać o kilku kwestiach:

- nie można obarczyć się zbyt dużą ilością zadań;

- odpoczynek to nie marnowanie czasu, a wręcz przeciwnie – to on regeneruje nasz umysł i ciało, sprawiając, że działają efektywnie, poza tym, łatwiej nam się pracuje, gdy wiemy, że czeka nas relaks;

- bądźmy małymi egoistami, czas to nasz skarb, więc nie pozwólmy, aby się niepotrzebnie marnował, nie przejmujmy zatem na siebie obowiązków innych, zarówno w domu, jak i w pracy;

- wykorzystujmy czynności, które nie potrzebują myślenia – w korku możemy słuchać płyt do nauki języka czy powtarzać słówka, nagrania w języku obcym możemy wrzucić sobie na empetrójkę i słuchać ich podczas biegania czy spaceru, myjąc zęby, możemy przeglądać fiszki ze słówkami, świetnym połączeniem relaksu i nauki może być serial czy film w oryginale; 

- pamiętajmy, że nie każdy dzień musi wyglądać tak samo, nie musimy zatem codziennie pochłaniać nowej wiedzy, powtórki też są ważne, intensywną naukę, przy której poznajemy nowe wiadomości i potrzebujemy większego skupienia, możemy zostawić sobie na sobotę i wybrany dzień w tygodniu;

- jeśli mamy ochotę na coś spontanicznego, niezależnie od tego, czy chodzi o naukę języka czy coś innego, np. spotkanie z przyjaciółką, plan nie może nas ograniczać, plan jest jedynie pomocą, a nie nienaruszalnym prawem, które ma nas unieszczęśliwiać :)

Podejście do planu, jak do pomocy, a nie ograniczenia jest bardzo ważne. Ja nie ukrywam, że bez planu nie dałabym sobie rady :) Na pewno jest jednak wiele osób, które w ogóle go nie potrzebują. A Wy, do jakiej grupy należycie? :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza