Przejdź do głównej zawartości

Pięć przydatnych stron do nauki języków

Z roku na rok powstaje coraz więcej serwisów do nauki języków. Jeszcze kilka lat temu takie strony można było policzyć na palcach, teraz jest ich tak dużo, że łatwo się pogubić. Dziś chcę się z Wami podzielić pięcioma stronami do nauki języków obcych, które według mnie zdecydowanie zasługują na uwagę. 

1. Vocabla



Vocabla to świetne narzędzie do nauki angielskich słówek stworzone przez Polaków. Polega na budowaniu bazy słownictwa, którego stopniowo się uczymy. Słówka można dodawać samodzielnie lub korzystać z przygotowanych zestawów. Uczymy się wybierając odpowiedź, mówiąc ją na głos lub zapisując. Poprawne odpowiedzi są punktowane i możemy otrzymać odznakę za dobre osiągnięcia. Największym plusem jest jednak dodatek do Chrome, dzięki któremu po kliknięciu dwa razy na angielskie słówko, otrzymamy jego tłumaczenie i możemy dodać je do listy słówek do nauki. Vocabla dostępna jest także jako aplikacja na telefon.
Minusem jest fakt, że możemy uczyć się tylko słówek angielskich, ale serwis bardzo szybko się rozwija (dostępny jest m.in. w języku hiszpańskim, tureckim czy chińskim), może więc w przyszłości zostaną dodane kolejne języki. Można też zdecydować się na wybór innego języka niż polski, ucząc się języka poprzez język.


2. Italki


Italki to jeden z serwisów społecznościowych stworzonych dla uczących się języków. Spodobał mi się ze względu na przejrzystość, brak przeładowania zbędnymi dodatkami i konkretny cel, jakim jest wzajemna pomoc w nauce. Odpłatnie możemy umówić się na lekcje z profesjonalnym nauczycielem lub korepetytorem, za darmo znajdziemy partnera językowego, z którym możemy korespondować czy rozmawiać na skype. Będąc nauczycielem, możemy zaoferować tam swoje usługi. Co jeszcze daje nam serwis? Możemy zadać pytanie dotyczące języka w zakładce Dyskusja, a także pisać notki, które będą sprawdzane przez native speakerów. Mimo że serwis nie jest tak popularny, jak Busuu czy Livemocha, baza osób tam zarejestrowanych jest dość duża.

3. Radio Lingua




Na stronie Radio Lingua Network znajdziemy wiele świetnych lekcji audio i podcastów. Najwięcej z nich dotyczy hiszpańskiego i francuskiego, ale znajdziemy także inne języki. Niestety dostęp do niektórych materiałów jest płatny, nie brakuje jednak bezpłatnych nagrań. Bardzo przypadły mi do gustu. Polecam. 

4. Forvo


Forvo to baza wymowy słówek zawierająca słownictwo z ponad 300 języków. Budowana jest przez użytkowników strony, którzy nagrywają swoją wymowę, którą każdy zainteresowany może odsłuchać. Baza jest naprawdę bardzo duża i zawiera języki mało popularne. Dla przykładu  zainteresowani mongolskim znajdą tam ponad 900 słów, czeczeńskim ponad 700, a tamilskim blisko 1800 słów. Świetna sprawa.

5. Duolingo




Duolingo to moje najświeższe cudowne odkrycie. Oferuje całkowicie bezpłatną naukę sześciu języków – angielskiego (tylko po hiszpańsku), hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, portugalskiego i włoskiego. Jest idealnym połączeniem przyjemnej nauki z ciekawym pomysłem i dobrą realizacją. Przewodnikiem po programie jest zielona sowa, a nauka przypomina grę. Nie dostaniemy się do kolejnego poziomu, nie ukończywszy poprzedniego, za każdą złą odpowiedź tracimy serduszko, a gdy nie mamy już żadnego, zaczynamy zadanie od nowa. Na czym polegają zadania? Głównie na tłumaczeniu zdań, pisaniu zdań ze słuchu oraz uzupełnianiu wyrazów. W kontekście uczymy się nowych wyrazów i gramatyki, a po najechaniu myszką na konkretny wyraz, możemy zapoznać się z jego wszystkimi znaczeniami i odmianą. Do tego nasze osiągnięcia są monitorowane, wiemy dokładnie, ile nowych słów poznaliśmy i ile dni bez przerwy się uczyliśmy. Ale Duolingo to nie tylko świetny sposób na rozpoczęcie nauki nowego języka. Zaawansowani użytkownicy mogą czytać i tłumaczyć artykuły i różne teksty. Takie tłumaczenia są sprawdzane przez kilka osób, dzięki czemu wspólnymi siłami, przy okazji ćwiczeń językowych, powstają wartościowe tłumaczenia.
Jedynym minusem jest fakt, że możemy uczyć się tylko po angielsku lub hiszpańsku, jeśli jednak znamy choć podstawy, a zaczynamy przygodę z nowym językiem, nie powinno być problemu. Poza tym, nauka języka poprzez język ma same plusy.
Żeby przetestować Duolingo, wybrałam hiszpański, który jak wiecie marzy mi się od dawna. Bardzo się wciągnęłam w zabawo-naukę i jak na razie jestem stroną zachwycona. Dostępna jest także aplikacja na telefon. Z niej jednak nie korzystałam. 


W zakładce Linki z prawej strony znajdziecie inne strony, które warto odwiedzić. Większość już wymieniałam w postach na blogu. Planuję zrobić w nich mały porządek tak, aby w jednym miejscu zebrać przydatne miejsca w sieci – te sprawdzone i naprawdę warte polecenia. Jeśli znacie jakieś inne ciekawe strony, których nie ma w tym poście i w zakładce z linkami, podzielcie się nimi w komentarzu. Na pewno komuś się przydadzą, ja też z chęcią do nich zajrzę :)

Komentarze

  1. Fajne podsumowanie. Już sobie dodaję te linki do ulubionych. Chętnie skorzystam, bo ostatnio uczę się intensywnie kilku języków :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że coś się przyda :) Powodzenia w nauce!

      Usuń
    2. Ja polecam strone www.francaisfacile.com Jezyk francuski i inne jezyki.Calkowicie darmowy

      Usuń
  2. Uwielbiam takie praktyczne posty!

    Trochę z dystansem podchodzę do takich jakby serwisów społecznościowych, gdzie można znaleźć partnera do pisania/rozmawiania w danym języku. Przez prawie rok miałam konto na Interpals i choć poznałam kilka fajnych osób, z którymi wymieniałam papierowe listy, drażniły mnie strasznie wiadomości od osób, które hm... mówiąc prościej nie były zainteresowane tylko nauką języków.

    Z Forvo korzystam bardzo często, kiedy chcę sprawdzić wymowę szwedzkich słów lub porównać brzmienie tego samego słowa w szwedzkim, duńskim i norweskim.

    Prześledziłam Twojego linka do Radio Lingua Network, jeden kurs do szwedzkiego jest dość naiwny (chyba, że jest dużo bardziej rozbudowany w wersji płatnej), a lektorka ma głos jakby ją zmuszali kijem do udziału w nagraniach ;)

    Pamiętam, że w liceum korzystałam z czegoś takiego, jak Albis, ale teraz nie potrafię tego znaleźć w sieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, na Interpals takich osób jest pełno, już tam nie wchodzę :) Na Italki raczej się z tym nie spotkałam.
      Jeśli chodzi o Radio Lingua, to podejrzewam, że najatrakcyjniejsze są nagrania dotyczące hiszpańskiego i francuskiego. Jest ich najwięcej i od tego ta strona zaczynała. Sprawdzałam polski i pani też jest trochę ospała ;)

      Usuń
  3. Super pomysł. Co prawda traktuję kursy interaktywne jako uzupełnienie książkowych, jednak z niektórych korzystam regularnie np. Duolingo, busuu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Słyszałam niedawno o duolingo, ale jakoś tak nigdy bliżej się temu nie przyglądałam. O Italki też słyszałam, ale też nie kojarzę, żebym jakoś dłużej się tam zatrzymała. Pozostałych trzech stron nie znam, więc w najbliższym czasie na pewno im się bliżej przyjrzę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To się cieszę, że udało mi się wyszukać coś, czego nie znasz. Może któraś z nich Ci się spodoba :)

      Usuń
  5. Fajne Fajne :-) Zapewne sprawdzę wszystkie dokładnie.
    Pozdrawiam Paweł Zieliński

    http://twojwybortwojaprzyszlosc.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. Wielkie dzięki za podsunięcie linków, z pewnością mi się przydadzą :) Z całej piątki kojarzę tylko Italki i z pewnością w najbliższym czasie przetestują pozostałe strony z listy ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja też lubię mieć materiał na kartce, a strony internetowe traktuję raczej jako dopełnienie nauki :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Cześć Marysia, Kuba z Vocabli z tej strony.
    Dzięki za miłe słowa o naszej aplikacji!

    Spread the love about it!
    * or kick us hard, if we're doing it wrong.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawe podsumowanie. Dziękuję. Vocabli i Radia Lingua nie znam więc od razu sprawdzam ;). Z Forvo natomiast korzystam regularnie i polecam. Świetną opcją jest możliwość pobrania wymowy danego słowa w pliku mp3, żeby dodać potem do swoich zasobów słownictwa np. w ramach powtórek z Anki. W przypadku języka hiszpańskiego często pojawia się więcej nagrań jednego słowa - to dobra okazja żeby zobaczyć jak to wygląda w różnych krajach. Pozdrawiam Iza

    OdpowiedzUsuń
  10. Z wszystkich wymienionych przez Ciebie pozycji znam tylko Duolingo. Resztę sprawdzę ne pewno. Od siebie mogę dołożyć jeszcze livemocha.com - ogromny plus za możliwość nagrywania wymowy i sprawdzania nagrań przez native speakerów. Chociaż niektórych języków jak np arabskiego niesposób się tam nauczyć od podstaw.

    Pozdrawiam,
    Ahsen

    http://letsstudylanguages.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z Livemochą miałam krótkie spotkanie dość dawno temu i jakoś nie nawiązałyśmy więzi, ale może jeszcze spróbuję :)

      Usuń
  11. Zainteresowała mnie strona Forvo - jeszcze się nie zarejestrowałam, ale z tego co widzę to da się stamtąd ściągać nagrania w mp3 - mam nadzieję, że nie trzeba do tego żadnego konta premium... W każdym razie od dawna szukałam strony, z której dałoby się ściągnąć pojedyncze słówka, które później mogłabym dodawać do Profesora Pierre'a, bo jednak bez dźwięku to nie to samo. Tylko jeszcze muszę znaleźć jakiś sposób na przerobienie mp3 na wav... No ale dzięki za wskazanie tego miejsca w sieci :)

    Zaciekawił mnie też Duolingo - czy jest tam opcja sprawdzania własnych tekstów przez native'ów? Bo użytkownicy na italki jakoś się do tego nie palą i często czekam na próżno na korektę :P Podobnie jest na lang-8, który jest jednak w moim odczuciu trochę lepszym portalem, ma więcej użytkowników i korekty są bardziej przejrzyste, więc w razie czego możesz dodać też tę stronę do linków, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wpisz w wyszukiwarkę "konwerter mp3" i coś się powinno wyszukać :)

      Na Duolingo nie ma takiej opcji, ale można tłumaczyć teksty, które sprawdzają inni użytkownicy. Nie wiem jednak, jak to wygląda w praktyce, bo hiszpański zaczynam od podstaw i jestem przy zwierzątkach ;) O Lang-8 słyszałam, ale jeszcze nie korzystałam. Dopiszę do listy. Dzięki! :)

      Usuń
  12. Vocablę sobie ściągnęłam, ale jakoś do tej pory nie miałam możliwości skorzystania z niej. Może warto to zmienić? Inne strony również zapowiadają się ciekawie. Lubię takie 'podręczniki' w sieci, gdyż mam do nich łatwy dostęp, no i co dla mnie ważne - większość z nich jest darmowa!

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto :)
      Też lubię bezpłatne strony albo takie, w których nie trzeba mieć konta premium, żeby mieć dostęp do ciekawych opcji.

      Usuń
  13. Wielkie dzięki za listę. Dotychczas korzystałem z Vocabli i mogę ją polecić. Przydałoby się jeszcze tylko audio przy wszystkich słówkach oraz żeby można było posłuchać słów ponownie. Pozostałe linki sprawdzę, pewnie skoro polecasz to warto :).

    OdpowiedzUsuń
  14. Dziękuję bardzo za polecenie tych stron! Na pewno skorzystam. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. A ja właśnie założyłam konto na italki, bo tego akurat wcześniej nie znałam.

    Swoją drogą, blog doskonały. Trafiłam tu przez przypadek i oczywiście przeczytałam cały od początku do końca. Bardzo mi się podoba Twój styl pisania i tematy, które poruszasz, dały mi naprawdę duuużo motywacji i dobrych rad, a co najważniejsze sprawiły, że przestałam rozmyślać o nauce języków tylko wzięłam się do pracy.

    Dziękuję i czekam z niecierpliwością na kolejne artykuły.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje serce się raduje! Dzięki za miłe słowa :)
      Jeszcze trochę przerwy sobie zrobię i wracam do regularnego pisania :) Pozdrawiam!

      Usuń
  16. Fajnie są różne strony na facebooku, które codziennie postują różne słówka i idiomy, na przykład facebook.pl/tlumacz.pl.5 :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Chinski bardzo trudno przestudiować bez systemowego podejścia.Chcecie studiować chiński , lecz nie znacie, z czego rozpocząć? Być może, już zaczęliście studiować język, lecz powstały trudności z wymową, gramatyką, rozumieniem i zapamiętywaniem hieroglifów? Wam brakuje potocznej praktyki?
    Organizacja Metody Callana opracowała metodę, która skraca 4-krotnie czas studiowania języka. Szybkie tempo nauki pozwala pokonać nudę i dekoncentrację, a starannie opracowany system powtórek pomaga w trwałym zapamiętaniu materiału. W Preply zawsze jest możliwość studiowania języka na Skype z native speakerem. Również ogromny i najszerszy wybór korepetycji dla dzieci i firm. Na przykład nawet skomplikowany język jak chiński łatwo możecie przestudiować przez skype.Ogromny wybór, możliwość korepetycji z języka chińskiego online z nośnikami mowy "native speaker". Zajęcia są na Skypa, jest to bardzo wygodnie i korzystnie. W Preply bywają różne rabaty, można otrzymać lekcje nawet za darmo! Wykwalifikowani wykładowcy ! Indywidualne podejście.http://preply.com/pl/chiński-przez-skype

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Najpiękniejszy język świata

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Mimo to dyskutuje się i to bardzo często. Fakt, że opinie o tym, co piękne czy brzydkie są subiektywne, zupełnie nie przeszkadza w ich wyrażaniu i dyskutowaniu o tym. I jeśli mówimy o języku, filmie czy koniu, a nie czyimś nosie czy dziecku, nic złego w tym nie ma, a może być nawet ciekawie. źródło Konkursy i rankingi piękności organizowane są od lat, i mimo że nie każdy zgadza się z ich wynikami, są osoby, które w ogólnej opinii uznawane są za piękne. Podobnie jest z językami. Mówi się o językach melodyjnych, romantycznych, twardych. Wiele osób za najseksowniejszy język uważa francuski, który określany jest nawet językiem miłości. Wielu miłośników ma też brzmienie języka hiszpańskiego. Też należę do tej grupy. Na pewno duży wpływ na postrzeganie języka ma stosunek do kraju, w którym się nim mówi i ludzi, którzy go zamieszkują. Jedna podróż czy jedno spotkanie może zmienić opinię o języku o 100%. Ciekawa jestem, czy też tak bardzo

Jaki to język? – język bułgarski

Czy język bułgarski jest trudny? Jakim językiem jest język bułgarski? Jakim alfabetem zapisuje się język bułgarski?   Dzisiejszy wpis rozpoczyna cykl wpisów „Jaki to język?”, który poświęcony będzie opisom języków. Zauważyłam, że wiele osób trafia na mojego bloga po wpisaniu w wyszukiwarkę „czy trudny jest język x”, „czy warto się uczyć języka x” itd., zatem myślę, że takie ogólne informacje o różnych językach mogą być dla wielu osób przydatne, a dla miłośników języków – interesujące. Byłoby mi miło, gdybyście chcieli współtworzyć tę serię razem ze mną. Oczywiście bardzo chętnie przygotuję wpisy, jednak czytanie tekstu, który jest napisany przez miłośnika danego języka lub osobę, która go dobrze zna, jest o wiele przyjemniejsze i w pewien sposób prawdziwsze. Poza tym, o języku nie trzeba pisać obiektywnie, subiektywizm jest tu jak najbardziej wskazany :) Cykl ten zaczynam nieprzypadkowo od języka bułgarskiego. Co prawda, jak możecie przeczytać w pierwszym poście, moim jęz

Jaki to język? – język turecki

Inny niż większość języków europejskich. J ęzyk, wokół którego krąży wiele mitów.   Wywodzi się z Azji Środkowej, ale swoim wpływem objął całe Bałkany. Turecki. O tym języku opowie Gosia – autorka bloga Rodzynki Sułtańskie – która przygotowała przepełniony praktycznymi informacjami i wieloma ciekawostkami tekst. Zapraszam!  Wybieracie się na wakacje do Turcji i zastanawiacie się, czy warto zacząć się uczyć arabskiego alfabetu, bo przecież to kraj muzułmański, a po angielsku nie mówi nikt? Spokojnie.  Wbrew częstej opinii, w Turcji nie używa się arabskiego alfabetu, a sam turecki ma z arabskim niewiele wspólnego. A robiąc zakupy na bazarze,  dogadasz się za pomocą 5, no, może 10 słów.  Zapraszam na krótki opis języka: co ma wspólnego z węgierskim, a jakie tureckie słowa funkcjonują w języku polskim? A na końcu, mini-survival: pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zwiedzać Stambuł albo nadmorskie kurorty.  Hagia Sophia Podstawowe informacje 1. Grupa języko