Przejdź do głównej zawartości

Wyzwanie: II tydzień – SŁUCHANIE


Jak Wam minął miniony tydzień? Ja niestety nie jestem w pełni zadowolona z siebie, gdyż z powodu kilku nieoczekiwanych wydarzeń, nie udało mi się do końca wypełnić założonego planu. Z drugiej jednak strony zapisałam kilka dobrych stron po angielsku, zatem zamiast marudzić, że nie jest tak jak sobie założyłam, cieszę się, że przeznaczyłam kilka godzin na pisanie po angielsku :) Doszłam też do wniosku, że zdecydowanie moimi ulubionymi ćwiczeniami na pisanie są: dwustronne tłumaczenie, historia na bazie nowych słówek i pamiętnik, w którym można pisać o wszystkim.

Przechodzimy do kolejnego tygodnia, w którym bohaterem będzie słuchanie. O podejściu do słuchania i różnicy między osłuchiwaniem się z językiem a ćwiczeniami na słuchanie ze zrozumieniem przeczytacie w tym poście. Ja postanowiłam, że wymiennie jednego dnia będę się osłuchiwać bez żadnych ograniczeń czasowych (seriale, radio), a następnego dnia będę wykonywać ćwiczenia (uzupełnianie luk w piosenkach, w wiadomościach czy zapisywanie treści podcastów do momentu, w którym nie jestem w stanie dodać nic więcej). Wierzę, że w tym tygodniu pójdzie mi lepiej.

Cieszę się, że kolejne osoby dołączyły do wyzwania, tworzymy już ładną grupę :) Mam nadzieję, że miniony tydzień był dla Was owocny i życzę powodzenia w obecnym tygodniu. Pozdrawiam!

Nauka języka obcego.

Komentarze

  1. ja tam generalnie jestem zadowolona :) pomysl byl genialny co zreszta pisalam u siebie wczoraj :)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tez nie narzekam, zapisalam w sumie 10 stron A4 po angielsku. Z planowanych 6 dni zrobilam 5 bo w jeden wieczor zasnelam razem z moim niemowlakiem i spalismy nie budzeni do rana. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja narzekam na brak czasu, a Ty dajesz radę z małym dzieciaczkiem :) Gratulacje z powodu 10 stron i powodzenia w tym tygodniu! :)

      Usuń
  3. Dziekuje za komentarz :) Wlasnie przegladam Twoja stronke i jest super! Ciagle ucze sie norweskiego i musze przyznac, ze w solidnej praktyce przeszkadza mi moj angielski, ktorego notabne chce opanowac jeszcze lepiej. Poki co zapisuje nowo poznawane norweskie slowka na wielkiej tablicy w kuchni, tlumacze na norweski angielskie fiszki i od czasu do czasu pisuje na swym blogu po norwesku :)
    A tu kopalnia pomyslow i motywacji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że nie mam miejsca na tablicę w mojej maleńkiej kuchni, przydałaby się :) Miło mi, że coś ciekawego da się znaleźć na moim blogu. Przyznam szczerze, że Twój wyjątkowo sobie upodobałam ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Najpiękniejszy język świata

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Mimo to dyskutuje się i to bardzo często. Fakt, że opinie o tym, co piękne czy brzydkie są subiektywne, zupełnie nie przeszkadza w ich wyrażaniu i dyskutowaniu o tym. I jeśli mówimy o języku, filmie czy koniu, a nie czyimś nosie czy dziecku, nic złego w tym nie ma, a może być nawet ciekawie. źródło Konkursy i rankingi piękności organizowane są od lat, i mimo że nie każdy zgadza się z ich wynikami, są osoby, które w ogólnej opinii uznawane są za piękne. Podobnie jest z językami. Mówi się o językach melodyjnych, romantycznych, twardych. Wiele osób za najseksowniejszy język uważa francuski, który określany jest nawet językiem miłości. Wielu miłośników ma też brzmienie języka hiszpańskiego. Też należę do tej grupy. Na pewno duży wpływ na postrzeganie języka ma stosunek do kraju, w którym się nim mówi i ludzi, którzy go zamieszkują. Jedna podróż czy jedno spotkanie może zmienić opinię o języku o 100%. Ciekawa jestem, czy też tak bardzo

Jaki to język? – język turecki

Inny niż większość języków europejskich. J ęzyk, wokół którego krąży wiele mitów.   Wywodzi się z Azji Środkowej, ale swoim wpływem objął całe Bałkany. Turecki. O tym języku opowie Gosia – autorka bloga Rodzynki Sułtańskie – która przygotowała przepełniony praktycznymi informacjami i wieloma ciekawostkami tekst. Zapraszam!  Wybieracie się na wakacje do Turcji i zastanawiacie się, czy warto zacząć się uczyć arabskiego alfabetu, bo przecież to kraj muzułmański, a po angielsku nie mówi nikt? Spokojnie.  Wbrew częstej opinii, w Turcji nie używa się arabskiego alfabetu, a sam turecki ma z arabskim niewiele wspólnego. A robiąc zakupy na bazarze,  dogadasz się za pomocą 5, no, może 10 słów.  Zapraszam na krótki opis języka: co ma wspólnego z węgierskim, a jakie tureckie słowa funkcjonują w języku polskim? A na końcu, mini-survival: pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zwiedzać Stambuł albo nadmorskie kurorty.  Hagia Sophia Podstawowe informacje 1. Grupa języko

Jaki to język? – język serbski

Dzisiaj mam dla Was tekst miłośniczki języka serbskiego, którą miałam przyjemność poznać osobiście. Opowie Wam z pasją i charakterystycznym dla siebie urokiem o tym pięknym języku słowiańskim. Monika studiuje filologię słowiańską i choć serbski to jej największa miłość, zdradza go czasem z bułgarskim. O Bułgarii (i nie tylko) pisze na blogu Bułgaria, naturalnie! 1. Podstawowe informacje Krótko, zwięźle i na temat: serbski to język zaliczający się do grupy języków południowosłowiańskich wraz z chorwackim, czarnogórskim, bośniackim (to wersja poprawna politycznie, tak naprawdę to wszystko jeden język, ale jak rozpadła się Jugosławia, wszyscy zapragnęli mieć własną mowę), słoweńskim, macedońskim i bułgarskim. (Wielu, a właściwie prawie wszyscy Bułgarzy powiedzą, że nie istnieje macedoński, bo to dialekt bułgarskiego, ale nie wierzcie im ślepo. Coś w tym jest, bo gramatykę ma w większości taką samą jak bułgarski, ale leksyka jest już mocno serbska). Mówi się nim oczywiście